Meny
Meny

INTERNANNONS CBAB: Är du våra nästa Mittfältare, Logistikkoordinatorer, Göteborg

Göteborg Ansök senast: 2018-11-30

INTERNANNONS för Christian Berner anställda:

Vi letar nu efter vårt nya radarpar på mittfältet till vårt lag Logistik!

Är du den vi söker?

Vi ser Mittfältarna som de viktiga spelfördelarna på planen som spelar både offensivt och defensivt. Mittfältarna är länken mellan vårt lags anfallsspel och försvarsspel, de defensiva mittfältarna ligger i en position strax framför backlinjen och försöker vinna tillbaka bollen så högt upp på mittplan som möjligt medan de offensiva mittfältarna ligger i position strax bakom anfallarna, understödjer dem med passningar samt fungerar som en "andra offensiv". Det är ytterst viktigt att kunna samarbeta i hela laget. Viktiga egenskaper på mittfältet är att kunna ha en helhetssyn för hela planen och alla spelarna samt kunna spela enligt den spelidé som lagledaren har tagit fram.

Dina egenskaper är fokuserad, analytisk, snabb, smidig, stark och uthållig. Förutom detta är du engagerad, driven, lyhörd och van att koordinera och ansvara för olika projekt. Du besitter stor kunskap inom logistik och inköp, du brinner för att hitta bästa lösningen och kan snabbt se med företagsperspektiv verksamhetens rätta behov. Detta tillsammans med ett stort sinne för service, driv, tillgänglighet och uppföljning gör våra mittfältare oslagbara.

Du har minst 2 år eftergymnasial utbildningen logistik och teknik eller motsvarande arbetslivserfarenhet av likande uppdrag. Våra kunder finns över hela Sverige och våra leverantörer är internationella vilket kräver goda kunskaper i svenska och engelska både i tal och i skrift. B-körkort är ett krav.

Arbetsuppgifter

Som logistikkoordinator är det ditt uppdrag bland annat att arbeta med lagerstyrning och inköp till eget lager, genomföra lageranalyser, köpa in produkter till vårt lager från godkända leverantörer, kontinuerligt följa upp lagernivåer och optimera dessa, förbättra och utveckla struktur och effektivitet på vårt eget lager.

Du kommer även att få i uppdrag att se över frakt och transportfrågor, vara kontaktperson mot våra transportörer och tullombud i olika frågor, arbeta samt driva olika projekt inom logistikområdet, utföra ledtidsanalyser åt produktionen samt vara superuser för vårt affärssystem.

Vad erbjuder vi?

Alla våra spelare är unika men för att lyckas på Christian Berner tillhandahåller vi en gedigen introduktion med utbildning på vårt huvudkontor i Mölnlycke. Samtidigt får du ett nära samarbete med dina kollegor och närmaste chef, du får även kontinuerlig coachning och stöd.

Villkor

Tjänsten är en heltidstjänst med utgångspunkt från vårt kontor i Mölnlycke. Lön enligt överenskommelse. Start omgående eller enligt överenskommelse.

Din ansökan.

Senast den 30 november vill vi att du skickar dina ansökningshandlingar, CV, personligt brev och referenser via vår hemsida under fliken Karriär. Har du frågor gällande tjänsten kontakta VD Hans Lindqvist telefon 0705-206014 eller via mail, hans.lindqvist@christianberner.com.

Urvalsprocessen sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag, så skicka in din ansökan redan idag!

Christian Berner Tech Trade-koncernen (publ) – noterat på Nasdaq Stockholm, har 120 års erfarenhet av teknisk handels-verksamhet. Vi erbjuder kvalitetsprodukter och systemlösningar med fokus på miljöteknik från europeiska tillverkare till industrier och kommuner i Sverige och övriga Norden. Koncernen har cirka 165 medarbetare i hela Norden, och en nettoomsättning på omkring 600 MSEK. Christian Berner Tech Trade AB är huvudbolag för handelsverksamheten, och genom dotterbolagen i Danmark, Finland, Norge och Sverige marknadsförs vårt produktprogram i hela Norden. Mer information om Christian Berner finns på christianberner.se och christianberner.com.